MOOT COURT ACTIVITIES IN THE ACADEMIC YEAR 2016-17

Justice Gajendragadkar State Level Moot Court Competition, 2017 held in Modern Law College, Pune. (Winner)

  1. Pooja Agrawal
  2. Bhagyashri Kashikar
  3. Amit Deosthale

Surana and Surana National Moot Court Competition, 2016 (Best Memorial Award).

  1. Pooja Agarwal (5th B.SL.LL.B.)
  2. Akanksha Shukla (4th B.SL.LL.B.)
  3. Honey Patel (3rd LL.B.)
  4. Abhishek Nandimath (2nd B.A.LL.B.)

Narayan Chavan Law College, Nanded  (1st Runner Up).

  1. Bhagyashri Kashikar (5th B.SL..LL.B.) (Best Advocate)
  2. Ojaswini Doshi (5th B.SL..LL.B.) (Runner Up Advocate)
  3. Suyash Khose (5th B.SL..LL.B.)

K.G.Shaha Law College, Mumbai (Best Researcher Award).

  1. Anubhuti Shreya (5th B.S.L.LL.B.)
  2. Aishwarya Ganoo (5th B.S.L.LL.B.)
  3. Amit Deosthale (3rd LL.B.)

Amitya Law School,Panvel (Best Memorial Award).

  1. Shweta Chhetri (5th B.SL.LL.B.)
  2. Esha Shah (5th B.SL.LL.B.)
  3. Shreyansh Jain (5th B.SL.LL.B.)

V.P. Law College, Baramati.(3rd Runner Up).

  1. Sharadha Patil (LL.B.1st)
  2. Chandralekha Deshmukh( 1st B.A.LL.B.

Remembering S. P. Sathe 11th National Moot Court Competition 2016-17 Organized By ILS Pune.>

  1. Rahul Gupta (5th B.SL.LL.B. )
  2. Ashwini Patil (2nd B.A.LL.B. )
  3. Saumya Pawar (2nd B.A.LL.B.)

Modern Law College, Shankarrao Kanitkar National Moot Court Competition, 2006.

  1. Hina Apate (5th B.SL.LL.B. )
  2. Vaishnavi Kunturkar (5th B.SL.LL.B. )
  3. Tanvi Kulkarni (5th B.SL.LL.B. )

Yashwantrao Chavan National Moot Court Competition, 2016.

  1. Anubhuti Shreya (5th B.SL.LL.B. )
  2. Aishwary Ganoo (5th B.SL.LL.B. )
  3. Amit Deosthale (5th B.SL.LL.B. )

Kashibai Navale National Moot Court Competition, 2016.

  1. Mrunal Pawar (3rd B.A.LL.B.)
  2. Suvarna Shinde (3rd B A.LL.B.)
  3. Ashlesha Patil (3rd B.A.LL.B.)

Tilak Mahrashtra Vidyapeeth, Gultekadi, Pune.

  1. Pooja Agarwal (5th B.SL.LL.B. )
  2. Akanksha Shukla (4th B.SL.LL.B. )
  3. Honey Patel (3rd B.A.LL.B. )
  4. Abhishek Nandimath (2nd B. A.LL.B.)

D.E.S. Law College, Pune organized Lokmanya Tilak Appellate Moot Court Competition, 2017.

  1. Rohit Pawar (5th B.SL..LL.B.)
  2. Rahul Gupta (5th B. SL..LL.B.)

Lokmany Tilak National Appellate Moot Court Competition, 2017.

  1. Rohit Pawar (5th B.SL..LL.B.)
  2. Rahul Gupta (5th B.SL..LL.B.)

N.B.T. Law College Moot Court Competition and Judgment Writing Competition, Nashik.

  1. Sanju Kumari (5th B. SL..LL.B.)
  2. Tanvi Kulkarni (5th B.SL..LL.B.)
  3. Vaishanvi Kunturkar (5th B.SL..LL.B.)

Nirma University, Ahmedabad.

  1. Samridhi Jain (5th SL..LL.B.)
  2. Tanvi Kulkarni (5th SL..LL.B.)
  3. Pratyusha Panchagni (5th SL..LL.B.)

Sinhgad Law College, Pune

  1. Mrunal Pawar (3rd B.A.LL.B.)
  2. Ashwini Patil (3rd B.A.LL.B.)
  3. Suvarna Shinde (3rd B.A..LL.B.)

Hutatma Rajgurunagar State Level Moot Court Competition, 2017.

  1. Rashmi Kumari (2nd B.A.LL.B.)
  2. Shivani Baghmar (2nd B.A.LL.B.)
  3. Siddhi Gogawale (2nd B.A.LL.B.)

New Law College, Moot Court Competition, Ahmednagar

  1. Anubhuti Shreya (5th B.SL.LL.B.)
  2. Aishwarya Ganoo (5th B.SL.LL.B.)
  3. Amit Deosthale (3rd LL.B.)